2021- Annual Fly

Column1Column2
Region 1A 20 Bird Fly Oct. 2 2021 RD Jim Johnson Judge S. Pires
1. Qualifier Paul Dernier 1.4Q x 1.4D 319.48
2. Steve Alden 1.2Q x 1.2D 125.28
3. Tony Sousa 1.3Q x 1.3D 79.43
4. Jim Johnson 1.2Q x 1.2D 30.24
5. Joe Carraggi DQ
6. Paul Dernier Kit 2 DQ
7. Jim Johnson Kit 2 DQ
8. Tony Sousa Kit 2 DNF
9. Joe Carraggi Kit 2 DNF
10. Steve Alden Kit 2 DNF
Region 1C 11 Bird Fly Sept. 11 2021 RD Norm Brozovich Judge Tony Dasaro
1. Qualifier Albie Steckel 82
2. Albie Steckel Kit 2 78
3. Gregg Good 41.5
4. Frank Gabriel 41
5. Norm Brozovich 24
6. Sam Saieva 20
7. John Lawrence 18
8. Sam Saieva Kit 2 18
9. Jadon Heron 8
10. Norm Brozovich Kit 2 DQ
11. Jason Heron Kit 2 DQ
Region 1D 20 Bird Fly 5-13-2021 RD Emsud Kesedzik Judge Anthony Ashley
1. Qualifier- Jay Yandle 1.5Q x 1.4 D 193.2
2. Emsud Kesedzik 1.4Q x 1.4D 90.16
3. Norm Hebib 1.3Q x 1.2D 39.0
4. Greg Truesdale 1.3Q x 1.2D 15.6
5. Joe Mitchell DQ
6. Sylvester Burrow DQ
7. Charlie Stack DQ
8. Joe Michael DNF
9. Sheila Truesdale DNF
10. Chris Short DNF
Region 1D 11 Bird Fly 6-1213-2021 RD Emsud Kesedzik Judge Anthony Ashley
1. Qualifier- Greg Truesdale 87
2. Jay Yandle 47
3. Sylvester Burrow 37
4. Norm Hebib 30
5. Sheila Truesdale 22
6. Joe Martinez 3
7. Joel Foster DQ
8. Emsud Kesedzik DNF
9. Charlie Stack DNF
10. Joe Mitchell DNF
Region 1E 20 Bird Fly 6-12-2021 RD Eddie Bruce Judge Donnie Longest
1. Qualifier Aronjio Hargrave 1.4Q x 1.4D 225.4
2. John Tigert 1.3Q x 1.3D 126.75
3. Adrian Tayler 1.3Q x 1.3D 89.57
4. Walter Porch 1.4Q x 1.4D 86.24
5. Eddie Bruce 1.3Q x 1.3D 84.5
6. Brian Longest 1.3Q x 1.3D 45.63
7. Wayne Morris 1.3Q x 1.4D 38.22
8. Billy Adams 1.3Q x 1.3D 18.59
9. Wayne Yates 0
10. Roy Hayden 0
11. Wayne Longest DQ
12. Henry Davis DQ
Region 1E 11 Bird Fly 7-17-2021 RD Eddie Bruce Judge Donnie Longest
1. Qualifier Wayne Morris 129 12. Wayne Longest DQ
2. Brian Longest 61 13. Wayne Yates DNF
3. Aronjio Hargrave 41 14. Roy Hayden DNF
4. Walter Porch 33
5. John Tigert 30
6. Adrian Tayler 27
7. Chris Cox 26
8. Eddie Bruce 24
9. Billy Adams 16
10. Isaiah Cameron 8
Region 2A 11 Bird Fly Sept. 18 19 2021 RD Anthony Ashley Judge Jay Yandle
1. Qualifier- Don Greene Kit 1: 122
2. 2nd Anthony Ashley: 86
3. 3rd Richard Bell Kit 2: 21
4. 4th Larry Williams Kit 2: 7
5. 5th Larry Williams Kit 1: 6
6. 5th Shayne Castro: 6
7. Richard Bell Kit 1: DQ
8. Don Greene Kit 2: DQ
9. James Turner DQ
10. Anthony Ashley Kit 2: DNF
Region 3A 20 Bird Fly August 2021 RD Wayne Greenwood Judge Bill Berryman
Qualifier John Van Hook 1.4Q x 1.3D 258.44
2. Bob Hord 1.5Q x 1.5D 49.50
3. Randy Carter 1.2Q x 1.1D 13.20
4. Mike Pedigo 1.1Q x 1.1D 7.26
5. Troy Copeland 1.0Q x 1.0D 7.00
6. Troy Copeland Kit 2 1.0Q x 1.0D 5.00
7. Bruce Jackson 1.0Q x 1.0D 5.00
8. Chris Shupe 0
9. Andy Ott 0
10. John Van Hook Kit 2 DQ
11. Adrian Duratovic DNF
Region 3A 11 Bird Fly August 2021 RD Wayne Greenwood Judge Bill Berryman
Qualifier Kerry Boone 93
2. Qualifier Andy Ott 53
3. Jeb Sillar 50
4. Darrin Stone 37
5. Clyde Davis 31
6. Bob Munson 17
7. Wayne Greenwood 12
8. Sherm Stevens 11
9. Mike Pedigo 10
10. Brock Johnson 9
11. Bee’s Loft 4
12. Bobby Reynolds DQ
13. Scotty Hansford DQ
14. Scotty Hansford Kit 2 DQ
15. Larry Ward DQ
16. Bee’s Loft Kit 2 DQ
17. Ricky Smith DQ
18. Jeb Sillar DQ
19. Wayne Greenwood Kit 2 DNF
20. Randy Carter DNF
Region 3B 20 Bird Fly Sept. 8 -12 2021 RD Ted Blanzy Judge Ruben Solorio
1. Qualifer Ted Blanzy 1.4Q x 1.4D 248.92 14. Kip Beard DQ
2. Wayne Cumberworth 1.3Q x 1.3D 243.36 15. Lori Lukowski DQ
3. Gabe Glenn 1.3Q x 1.1 D 167.31
4. Steve Rose 1.2Q x 1.1D 153.12
5. Dany Rozycki 1.1Q x 1.1D 47.19
6. Ted Blanzy Kit 2 1.1Q x 1.0D 37.40
7. Dennis Burke 1.2Q x 1.1D 19.80
8. Richard Miller 1.1Q x 1.2D 14.52
9. Keith Parks 1.3Q x 1.3D 6.5
10. Rick Stevens 1.1Q x 1.1D 6.05
11. Nate Devriendt 0
12. Keith Selby DQ
Region 3B 11 Bird Fly Sept. 8 -12 2021 RD Ted Blanzy Judge Ruben Solorio
1. Qualifier Wayne Cumberworth 259
2. Gabe Glenn 158
3. Sam Sprik 143
4. Steve Rose 119
5. Richard Miller 89
6. Keith Selby 86
7. Chris Spitnale 8
8. Lori Lukowski DQ
9. Kip Beard DQ
10. John Warmbier DQ
11. Keith Parks DQ
Region 4A 20 Bird Fly Oct 1 - 6 2021 RD Ted Blanzy Judge Norm Brozovich
1. Sai Vang 1.4Q x 1.6D 1561.28
2. Mark Ritter 1.4Q x 1.5D 600.60
3. Chue Yang 1.5Q x 1.4D 218.40
4. Mike Kutzke 1.2Q x 1.2D 106.56
5. Chia Sammy Xiong 1.0Q x 1.0D 38
6. Bee Vang 1.1Q x 1.0D 17.7
7. Kong Yang 1.0Q x 1.0D 5
8. Shawn Lund 0
9. John Vang 0
10. Touson Vang DQ
11. Kong Yang DQ
Region 4A 20 Bird Fly Oct 1 - 6 2021 RD Ted Blanzy Judge Norm Brozovich
1. Qualifier Bee Yang 80 12. Mark Ritter DQ
2. Ma Lee 71 13. Sai Vang DNF
3. Mike Kutzke 63
4. Ma Lee Kit 2 57
5. C. J. Scherrman 51
6. Greg Fletcher 35
7. Troy DeWitt 28
8. John Vang 18
9. Shawn Lund 13
10. John Johnson 1
11. Ying Vang 0
Region 5 20 Bird Fly Oct 7-12 2021 RD Danny Sturgeon Judge Danny Sturgeon
1. Willie Silvey 1.4Q x 1.5D 294
2. Marco Solorio 1.5Q x 1.4D 226.8
3. Nathan Murray 1.2Q x 1.3D 163.8
4. Harold Ryan 1.2Q x 1.1D 101.64
5. Mike Braden 1.1Q x 1.2D 39.60
6. Ruben Solorio 1.2Q x 1.2D 7.62
7. Dennis Blackmore 1.2Q x 1.2D 7.20
8. Dan Taylor 0
9. Dan Taylor Kit 2 0
10. David Blumenstein 0
11. Leon Kocisko DQ
12. Doc Smiley DQ
13. Mike Braden Kit 2 DNF
Region 5 11 Bird Fly Oct 7-12 2021 RD Danny Sturgeon Judge Danny Sturgeon
1. Qualifier Mario Solorio 254
2. Dennis Blackmore 223
3. Doc Smiley 200
4. Willie Silvey 175
5. Jack Wood 166
6. David Blumenstein 166
7. Ruben Solorio 123
8. Jack Wood 120
9. Harold Ryan 97
10. Leon Kocisko 11
Region 6A 20 Bird Fly Oct. 20-23 2021 RD John Kelly Judge Ruben Solorio
1. Qualifier Alex Hamilton 1.5Q x 1.3D 226.20
2. Huey Conn 1.3Q x 1.3D 65.91
3. Wes Robinson 1.4q x 1.1D 38.50
4. Randy Dotson 1.2Q x 1.1D 22.44
5. Pedro Carrillo DQ
6. Ray Fleming DQ
7. John Kelly DQ
8. John Kelly DNF
9. Sean Golden DNF
10. Bob Scott DNF
Region 6A 20 Bird Fly Oct. 20-23 2021 RD John Kelly Judge Ruben Solorio
1. Qualifier Huey Conn 360
2. Alex Hamiton 124
3. Bob Scott 83
4. Carl DeVille 63
5. Randy Naquin 12
6. Randy Dotson 10
7. Randy Naquin DQ
8. Pedro Carrillo DQ
9. Errol Forney DQ
10. Shawn Golden DQ
Region 6C 20 Bird Fly Oct. 16 -19 2021 RD Kevin Monroe Judge John Kelly
1. Qualifier Kevin Monroe 1.5Q x 1.4D 359.10
2. Norma Monroe 1.3Q x 1.3D 123.37
3. Daryl McAffee 1.3Q x 1.2D 24.96
4. Ricky Arnold Tie 4th 1.2Q x 1.1D 6.6
5. Keith Washington Tie 4th 1.2Q x 1.1D 6.6
6. Jack Brown 0
7. Jeff Lackey 0
8. Robert Oswald DQ
9. Brinson Pina DQ
10. Mark Cornelison DQ
Region 6C 20 Bird Fly Oct. 15 -17 2021 RD Kevin Monroe Judge John Kelly
1. Qualifier Kevin Monroe 209
2. Keith Washington 72
3. Norma Monroe 69
4. Robert Oswald 28
5. Daryl McAffee 14
6. Brison Pina 2
7. Jeff Lackey DQ
8. Jack Brown DQ
9. Marik Cornelison DQ
10. Ricky Arnold DQ
Region 7A 20 Bird Fly Oct. 4-9 2021 RD Tom Monson Judge Tom Monson
Qualifier Hunter Siggard 1.5Q x 1.5D 614
2. Brian Jacobson 1.6Q x 1.5D 441.60
3. Justin Okerlund 1.4Q x 1.4D 221.48
4. Guil Rand 1.4Q x 1.3D 169.30
5. Rod Forbush 1.4Q x 1.3D 147.40
6. Kyle McArthur 1.3Q x 1.1D 80.32
7. Craig Smith 0
8. Tom Monson 0
9. Brandon Barnes DQ
10. Richard Daybell DQ
Region 7A 11 Bird Fly Oct. 4-9 2021 RD Tom Monson Judge Tom Monson
Qualifier Randy Balls 158
2. Hunter Siggard 132
3. Richard Daybell 130
4. Justin Okerlund 113
5. Bryan Lay 96
6. Brandon Barnes 40
7. Guil Rand 31
8. Craig Smith 8
9. Tom Monson 0
10. Kyle McArthur DQ
11. Ken Defa DQ
Region 7B 20 Bird Fly Oct. 7-10 2021 RD Bill Brown Judge Bruce Hall
Qualifier Jerry Chacon 1.5Q x 1.4D 655.20
2. Charlie Gonzalez 1.6Q x 1.5D 619.20
3. Ricky Gonzalez 1.7Q x 1.6D 421.60
4. Allan Weaver 1.4Q x 1.5D 241.50
5. Bill Brown 1.3Q x 1.3D 233.22
6. Ricky Gonzalez Kit 2 1.3Q x 1.3D 158.86
7. Allan Weaver Kit 2 1.4Q x 1.1D 147.84
8. Bill Brown Kit 2 1.2Q x 1.3D 78.00
9. John Lazar 1.3Q x 1.2D 71.80
10. Ryan Faist DQ
11. Ricky Guerrero DQ
Region 8A 20 Bird Fly Oct. 1617 2021 RD Rick Schoening Judge Gabe Glenn
1. Rick Schoening 1.6Q x 1.7D 242.08
2. Rick Schoening Kit 2 1.4Q x 1.4D 169.26
3. Jeff Meier 1.4Q x 1.3D 52.78
4. Rich Hayes Kit 2 1.2Q x 1.2D 24.48
5. Jeff Meier Kit 2 1.7Q x 1.2D 11.05
6. Jamie Imberie DQ
7. Jamie Imberie Kit 2 DQ
8. Rich Hayes Kit 1 DQ
9. Billy Williams DQ
10. Billy Williams Kit 2 DQ
11 12. Virgil Hayden Kit 1 and Kit 2 DNF
Region 8B 20 Bird Fly Oct. 16 2021 RD Rick Mee Judge John Johnson
1. Qualifier Rick Mee 1.3Q x 1.3D 64.22 11. Mark Williams Kit 2 DQ
2. Qualifier Mark Williams 1.3Q x 1.2D 34.32 12. Jenny Hoyle DQ
3. Rick Mee Kit 2 1.3Q x 1.1D 32.89 13. Nikiya Williams DQ
4. Ray Lewis 0 14. Nikiya Williams Kit 2 DNF
5. Bruce Kuhlman 0 15. Ruth Kuhlman Kit 2 DNF
6. Mike Hoyle 0 16. Olga Mee Kit 2 DNF
7. Vicky Chandler DQ 17. Ray Lewis Kit 2 DNF
8. Olga Mee DQ 18. Bruce Kuhlman Kit 2 DNF
9. Rich Farr DQ 19. Vicky Chandler Kit 2 DNF
10. Ruth Kuhlman DQ 20. Mike Hoyle Kit 2 DNF
Region 8C 20 Bird Fly Oct. 9 10-2021 RD Ken Billing Judge Troy Copeland
1. Qualifier Jon Farr 1.55Q x 1.175D 340.30
2. Ken Billings 1.6Q x 1.475D 306.80
3. Jarod Murray 1.32Q x 1.2D 152.06
4. Billy Dyer 1.5Q x 1.2D 66.60
5. Scott Brandt 1.3Q x 1.3D 62.50
6. Brandt Wilk 1.0Q x 1.0D 5
7. Jim Sargent 0
8. Austin Benjamin 0
9. Shane Anderson 0
10. Beaver Dayton DQ
Region 8C 20 Bird Fly Oct. 9 10-2021 RD Ken Billing Judge Troy Copeland
1. Qualifier Billy Dyer 146
2. Ken Billings 137
3. Jarod Murray 104
4. Jim Sargent 93
5. Austin Benjamin 51
6. Beaver Dayton 35
7. Shane Anderson 24
8. Brandt Wilk 14
9. Scott Brandt DQ
10. Jon Farr DQ
11. Jim Zimmerman DNF
Region 9A 20 Bird Fly Sept 11-19 2021 RD Will Stenhouse Judge Dwayne White
1. Will Stenhouse 1.2Q x 1.2D 508.32 24. Davion Williams DQ
2. Eddie Avila 1.2Q x 1.3D 198.12 25. Keith London DQ
3. Will Stenhouse Kit 2 1.1Q x 1.2D 163.68 26. Jess Nunez DQ
4. Eddie Avita 1.2Q x 1.2D 82.08
5. Keith Mister 1.2Q x 1.2D 53.28
6. Jeff Young 1.2Q x 1.1D 46.20
7. Pablo Vega 1.1Q x 1.2D 40.32
8. Javier Avita 1.1Q x 1.2D 36.96
9. Jeff Young Kit 2 1.1Q x 1.1D 16.94
10. Ernie Delce 1.2Q x 1.2D 15.84
11. Leonard Lampkin 1.1Q x 1.1D 15.73
12. Hugo Rodriquez 1.1Q x 1.1.D 9.68
13. Marvin Carranza 1.0Q x 1.2D 8.4
14. Arthur Garland 1.1Q x 1.1D 7.26
15. Myron Maxie 0
16. Darian H 0
17. Elber Figueroa 0
18. Aswald Muhammad 0
19. Arthur Johnson 0
20. Nathan Horton 0
21. Darrin Choocho Her 0
22. Jamie Calbo 0
23. Francisco Saucedo DQ
Region 9B 20 Bird Fly Oct 1617-2021 RD Daniel Foster Judge Ray Lewis
1. Qualifier Steve Butler 1.75Q x 1.75D 576.22
2. Qualifier Brian McCormick 1.85Q x 1.8D 572.76
3. Danny Duren 1.4Q x 1.3D 180.18
4. Paul Fullerton 1.75Q x 1.65D 173.25
5. Justin Stotts 1.75Q x 1.45D 157.32
6. Tony Kelly 1.6Q x 1.4D 71.68
7. Paul Maybe 1.4Q x 1.4D 66.64
8. Ronnie Thrower 1.3Q x 1.1D 61.49
9. Rassmy Mua 1.1Q x 1.2D 40.92
10. Yang Thao 1.3Q x 1.2D 31.20
11. Daniel Foster 1.1Q x 1.1D 30.25
12. Eric Ryan 1.1Q x 1.1D 6.05
13. Kenny Baracz 0
14. Thomas Treadgill 0
15. Daniel Foster Kit 2 DQ
16. Steve Butler Kit 2 DQ
17. Gee Yang DQ
18. Blong Xiong DQ
19. Danny Duren Kit 2 DNF
20. Brian McCormick Kit 2 DNF
21. Vince Van Royan DNF
22. Dave Henderson DNF
Region 9C 20 Bird Fly Oct. 11 12-21 RD Dennis “Buzz” Busse Judge Patrick Tate
1. Mike Wolden 1.3Q x 1.3D 20.28
2. Mike Wolden Kit 2 1.3Q x 1.3D 20.28
3. George Aldana 1.2Q x 1.2D 14.40
4. Daniel Moore 1.2Q x 1.2D 7.20
5. Jay Branch 0
6. Sean Carver 0
7. Bobby King 0
8. Ronnie Ross 0
9. Ronnie Ross Kit 2 0
10. Brent Tolliver 0
11. Michael Allen DQ
12. Buzz Busse DQ
13. Buzz Busse Kit 2 DQ
14. Jimmie Williams DQ
15. McKinley Williams DQ
16. Mike Allen Kit 2 DNF
17. Jay Branch Kit 2 DNF
18. Sean Carver Kit 2 DNF
19. Bobby King Kit 2 DNF
20. Jimmie Williams Kit 2 DNF
21. McKinley Williams Kit 2 DNF
Region 9D 20 Bird Fly July 24 31 - 2021 RD Dwayne White Judge Dwayne White
1. Qualifier Marshall Duncan 1.4Q x 1.3D 152.88
2. Marshall Duncan Kit 2 1.4Q x 1.4D 141.12
3. Arturo Sanchez 1.3Q x 1.3D 108.16
4. Abel Iberra 1.4Q x 1.4D 99.96
5. Abel Iberra Kit 2 1.4Q x 1.4D 84.28
6. Alex Guerrero 1.2Q x 1.2D 18.72
7. Anthony Weaver 0
8. Arturo Sanchez Kit 2 0
9. Ed Pinn 0
10. Anthony Weaver Kit 2 DNF
Region 9F 20 Bird Fly Oct. 2 2021 RD Jay Ventress Judge George Aldana
1. Qualifier Derrick Washington 1.5Q x 1.3D 210.60
2. Jay Ventress 1.5Q x 1.3D 101.40
3. Mike Germani 1.5Q x 1.3D 79.95
4. Dave Vang 1.4Q x 1.2D 40.32
5. Dave Murray 1.2Q x 1.0D 21.60
6. Rich Naftzgar 1.0Q x 1.0D 11.00
7. Tou Her 12Q x 1.2D 7.20
8. Rod Jones DQ
9. Leonard Flores DQ
10. Trai Thao DQ
11. Joe Emberton DQ
Region 9F 11 Bird Fly Oct. 10 2021 RD Jay Ventress Judge Jesse Mouanoutoua
1. Qualifier Dave Murray 81
2. Rod Jones 57
3. Derrick Washington 44
4. Tou Her 39
5. Mike Germani 29
6. Dave Vang 11
7. Juan Lopez 5
8. Joe Emberton 0
9. Leonard Flores DQ
10. Jay Ventress DQ
11. Trai Thao DNF
12. Woody Woodworth DNF
Region 9G 20 Bird Fly Sept. 5-19 2021 RD Alton Davis Judge Mike Walton
1. Dre Pettway 1.5Q x 1.3D 99.45
2. Richard Reyes 1.6Q x 1.4D 78.40
3. Alonzo Johnson 1.3Q x 1.2D 51.48
4. Ali Daniels 1.5Q x 1.4D 48.30
5. Patrick Tate 1.3Q x 1.3D 37.18
6. Mike Ayala 1.5Q x 1.6D 24.00
7. George Hopson 1.3Q x 1.2D 23.40
8. Robert Johnson 1.3Q x 1.2D 15.60
9. Shawn Norwood 1.3Q x 1.3D 8.45
10. Alton Davis 0
11. Andrew Knox 0
12. Milton Cheeks 0
13. Laffiett Cambrall DQ
14. Raylee Jones DQ
15. Rox Allen DQ
16. Manny Moreno DNF
17. Willie Wright DNF
18. Henry Lumpkins DNF
19. Mike Walton DNF
20. Mike Walton Kit 2 DNF
Region 9G 11 Bird Fly Sept. 5-19 2021 RD Alton Davis Judge Mike Walton
1. Mike Ayala 88
2. Shawn Norwood 84
3. Robert Johnson 83
4. Patrick Tate 79
5. Aaron Nelson 69
6. Henry Lumpkins 60
7. Richard Reyes 55
8. Manny Moreno 36
9. Alonzo Johnson 34 Tie 9th
10. Juan Licea 34 Tie 9th
11. Ali Daniels 28
12. Alton Davis 10
13. Raylee Jones 9 Tie 12th
14. Laffiett Cambrall 9 Tie 12th
15. Andrew Knox 9 Tie 12th
16. Larry Phillips DQ
17. Steve Smith DQ
18. Dre Pettway DQ
19. George Hopson DQ
20. Willie Wright DNF
Region 14 20 Bird Fly Oct 9 2021
RD Marlon Garnett/Fly Organizer Don Macauley Judge Ali Daniels
1. Qualifier Marlon Garnett 1.5Q x 1.6D 187.2
2. Don Macauley 1.5Q x 1.4D 119.7
3. Thomas “TJ” Jackson 1.7Q x 1.2D 106.08
4. Stephen Laushaul 1.2Q x 1.2D 7.2
5. Nut Algere DQ
6. Mario “Termite” Chavez DQ
7. Marvin Gibson DQ
8. Johnnie Isabell DNF
9. Lamar Jackson DNF
10 A. “BG” Laushaul DNF
Region 14 20 Bird Fly Oct 9 2021
RD Marlon Garnett/Fly Organizer Don Macauley Judge Stephen Laushaul* Don Macauley judged Stephen’s kit as agreed upon by the participants
1. Qualifier Thomas “TJ” Jackson 80 7. Lamar Jackson 0
2. Marlon Garnett 75 8. Mario “Termite” Chavez 0
3. Don Macauley 63 9. Marvin Gibson DQ
4. George Ruiz Kit 1 43 10. Stephen Laushaul DQ
5. George Ruiz Kit 2 28
6. A. “BG” Laushaul 9
Column1Column2
Region 1A 20 Bird Fly Oct. 2 2021 RD Jim Johnson Judge S. Pires
1. Qualifier Paul Dernier 1.4Q x 1.4D 319.48
2. Steve Alden 1.2Q x 1.2D 125.28
3. Tony Sousa 1.3Q x 1.3D 79.43
4. Jim Johnson 1.2Q x 1.2D 30.24
5. Joe Carraggi DQ
6. Paul Dernier Kit 2 DQ
7. Jim Johnson Kit 2 DQ
8. Tony Sousa Kit 2 DNF
9. Joe Carraggi Kit 2 DNF
10. Steve Alden Kit 2 DNF
Region 1C 11 Bird Fly Sept. 11 2021 RD Norm Brozovich Judge Tony Dasaro
1. Qualifier Albie Steckel 82
2. Albie Steckel Kit 2 78
3. Gregg Good 41.5
4. Frank Gabriel 41
5. Norm Brozovich 24
6. Sam Saieva 20
7. John Lawrence 18
8. Sam Saieva Kit 2 18
9. Jadon Heron 8
10. Norm Brozovich Kit 2 DQ
11. Jason Heron Kit 2 DQ
Region 1D 20 Bird Fly 5-13-2021 RD Emsud Kesedzik Judge Anthony Ashley
1. Qualifier- Jay Yandle 1.5Q x 1.4 D 193.2
2. Emsud Kesedzik 1.4Q x 1.4D 90.16
3. Norm Hebib 1.3Q x 1.2D 39.0
4. Greg Truesdale 1.3Q x 1.2D 15.6
5. Joe Mitchell DQ
6. Sylvester Burrow DQ
7. Charlie Stack DQ
8. Joe Michael DNF
9. Sheila Truesdale DNF
10. Chris Short DNF
Region 1D 11 Bird Fly 6-1213-2021 RD Emsud Kesedzik Judge Anthony Ashley
1. Qualifier- Greg Truesdale 87
2. Jay Yandle 47
3. Sylvester Burrow 37
4. Norm Hebib 30
5. Sheila Truesdale 22
6. Joe Martinez 3
7. Joel Foster DQ
8. Emsud Kesedzik DNF
9. Charlie Stack DNF
10. Joe Mitchell DNF
Region 1E 20 Bird Fly 6-12-2021 RD Eddie Bruce Judge Donnie Longest
1. Qualifier Aronjio Hargrave 1.4Q x 1.4D 225.4
2. John Tigert 1.3Q x 1.3D 126.75
3. Adrian Tayler 1.3Q x 1.3D 89.57
4. Walter Porch 1.4Q x 1.4D 86.24
5. Eddie Bruce 1.3Q x 1.3D 84.5
6. Brian Longest 1.3Q x 1.3D 45.63
7. Wayne Morris 1.3Q x 1.4D 38.22
8. Billy Adams 1.3Q x 1.3D 18.59
9. Wayne Yates 0
10. Roy Hayden 0
11. Wayne Longest DQ
12. Henry Davis DQ
Region 1E 11 Bird Fly 7-17-2021 RD Eddie Bruce Judge Donnie Longest
1. Qualifier Wayne Morris 129 12. Wayne Longest DQ
2. Brian Longest 61 13. Wayne Yates DNF
3. Aronjio Hargrave 41 14. Roy Hayden DNF
4. Walter Porch 33
5. John Tigert 30
6. Adrian Tayler 27
7. Chris Cox 26
8. Eddie Bruce 24
9. Billy Adams 16
10. Isaiah Cameron 8
Region 2A 11 Bird Fly Sept. 18 19 2021 RD Anthony Ashley Judge Jay Yandle
1. Qualifier- Don Greene Kit 1: 122
2. 2nd Anthony Ashley: 86
3. 3rd Richard Bell Kit 2: 21
4. 4th Larry Williams Kit 2: 7
5. 5th Larry Williams Kit 1: 6
6. 5th Shayne Castro: 6
7. Richard Bell Kit 1: DQ
8. Don Greene Kit 2: DQ
9. James Turner DQ
10. Anthony Ashley Kit 2: DNF
Region 3A 20 Bird Fly August 2021 RD Wayne Greenwood Judge Bill Berryman
Qualifier John Van Hook 1.4Q x 1.3D 258.44
2. Bob Hord 1.5Q x 1.5D 49.50
3. Randy Carter 1.2Q x 1.1D 13.20
4. Mike Pedigo 1.1Q x 1.1D 7.26
5. Troy Copeland 1.0Q x 1.0D 7.00
6. Troy Copeland Kit 2 1.0Q x 1.0D 5.00
7. Bruce Jackson 1.0Q x 1.0D 5.00
8. Chris Shupe 0
9. Andy Ott 0
10. John Van Hook Kit 2 DQ
11. Adrian Duratovic DNF
Region 3A 11 Bird Fly August 2021 RD Wayne Greenwood Judge Bill Berryman
Qualifier Kerry Boone 93
2. Andy Ott 53
3. Jeb Sillar 50
4. Darrin Stone 37
5. Clyde Davis 31
6. Bob Munson 17
7. Wayne Greenwood 12
8. Sherm Stevens 11
9. Mike Pedigo 10
10. Brock Johnson 9
11. Bee’s Loft 4
12. Bobby Reynolds DQ
13. Scotty Hansford DQ
14. Scotty Hansford Kit 2 DQ
15. Larry Ward DQ
16. Bee’s Loft Kit 2 DQ
17. Ricky Smith DQ
18. Jeb Sillar DQ
19. Wayne Greenwood Kit 2 DNF
20. Randy Carter DNF
Region 3B 20 Bird Fly Sept. 8 -12 2021 RD Ted Blanzy Judge Ruben Solorio
1. Qualifer Ted Blanzy 1.4Q x 1.4D 248.92 14. Kip Beard DQ
2. Wayne Cumberworth 1.3Q x 1.3D 243.36 15. Lori Lukowski DQ
3. Gabe Glenn 1.3Q x 1.1 D 167.31
4. Steve Rose 1.2Q x 1.1D 153.12
5. Dany Rozycki 1.1Q x 1.1D 47.19
6. Ted Blanzy Kit 2 1.1Q x 1.0D 37.40
7. Dennis Burke 1.2Q x 1.1D 19.80
8. Richard Miller 1.1Q x 1.2D 14.52
9. Keith Parks 1.3Q x 1.3D 6.5
10. Rick Stevens 1.1Q x 1.1D 6.05
11. Nate Devriendt 0
12. Keith Selby DQ
Region 3B 11 Bird Fly Sept. 8 -12 2021 RD Ted Blanzy Judge Ruben Solorio
1. Qualifier Wayne Cumberworth 259
2. Gabe Glenn 158
3. Sam Sprik 143
4. Steve Rose 119
5. Richard Miller 89
6. Keith Selby 86
7. Chris Spitnale 8
8. Lori Lukowski DQ
9. Kip Beard DQ
10. John Warmbier DQ
11. Keith Parks DQ
Region 4A 20 Bird Fly Oct 1 - 6 2021 RD Ted Blanzy Judge Norm Brozovich
1. Sai Vang 1.4Q x 1.6D 1561.28
2. Mark Ritter 1.4Q x 1.5D 600.60
3. Chue Yang 1.5Q x 1.4D 218.40
4. Mike Kutzke 1.2Q x 1.2D 106.56
5. Chia Sammy Xiong 1.0Q x 1.0D 38
6. Bee Vang 1.1Q x 1.0D 17.7
7. Kong Yang 1.0Q x 1.0D 5
8. Shawn Lund 0
9. John Vang 0
10. Touson Vang DQ
11. Kong Yang DQ
Region 4A 20 Bird Fly Oct 1 - 6 2021 RD Ted Blanzy Judge Norm Brozovich
1. Qualifier Bee Yang 80 12. Mark Ritter DQ
2. Ma Lee 71 13. Sai Vang DNF
3. Mike Kutzke 63
4. Ma Lee Kit 2 57
5. C. J. Scherrman 51
6. Greg Fletcher 35
7. Troy DeWitt 28
8. John Vang 18
9. Shawn Lund 13
10. John Johnson 1
11. Ying Vang 0
Region 5 20 Bird Fly Oct 7-12 2021 RD Danny Sturgeon Judge Danny Sturgeon
1. Willie Silvey 1.4Q x 1.5D 294
2. Marco Solorio 1.5Q x 1.4D 226.8
3. Nathan Murray 1.2Q x 1.3D 163.8
4. Harold Ryan 1.2Q x 1.1D 101.64
5. Mike Braden 1.1Q x 1.2D 39.60
6. Ruben Solorio 1.2Q x 1.2D 7.62
7. Dennis Blackmore 1.2Q x 1.2D 7.20
8. Dan Taylor 0
9. Dan Taylor Kit 2 0
10. David Blumenstein 0
11. Leon Kocisko DQ
12. Doc Smiley DQ
13. Mike Braden Kit 2 DNF
Region 5 11 Bird Fly Oct 7-12 2021 RD Danny Sturgeon Judge Danny Sturgeon
1. Qualifier Mario Solorio 254
2. Dennis Blackmore 223
3. Doc Smiley 200
4. Willie Silvey 175
5. Jack Wood 166
6. David Blumenstein 166
7. Ruben Solorio 123
8. Jack Wood 120
9. Harold Ryan 97
10. Leon Kocisko 11
Region 6A 20 Bird Fly Oct. 20-23 2021 RD John Kelly Judge Ruben Solorio
1. Qualifier Alex Hamilton 1.5Q x 1.3D 226.20
2. Huey Conn 1.3Q x 1.3D 65.91
3. Wes Robinson 1.4q x 1.1D 38.50
4. Randy Dotson 1.2Q x 1.1D 22.44
5. Pedro Carrillo DQ
6. Ray Fleming DQ
7. John Kelly DQ
8. John Kelly DNF
9. Sean Golden DNF
10. Bob Scott DNF
Region 6A 20 Bird Fly Oct. 20-23 2021 RD John Kelly Judge Ruben Solorio
1. Qualifier Huey Conn 360
2. Alex Hamiton 124
3. Bob Scott 83
4. Carl DeVille 63
5. Randy Naquin 12
6. Randy Dotson 10
7. Randy Naquin DQ
8. Pedro Carrillo DQ
9. Errol Forney DQ
10. Shawn Golden DQ
Region 6C 20 Bird Fly Oct. 16 -19 2021 RD Kevin Monroe Judge John Kelly
1. Qualifier Kevin Monroe 1.5Q x 1.4D 359.10
2. Norma Monroe 1.3Q x 1.3D 123.37
3. Daryl McAffee 1.3Q x 1.2D 24.96
4. Ricky Arnold Tie 4th 1.2Q x 1.1D 6.6
5. Keith Washington Tie 4th 1.2Q x 1.1D 6.6
6. Jack Brown 0
7. Jeff Lackey 0
8. Robert Oswald DQ
9. Brinson Pina DQ
10. Mark Cornelison DQ
Region 6C 20 Bird Fly Oct. 15 -17 2021 RD Kevin Monroe Judge John Kelly
1. Qualifier Kevin Monroe 209
2. Keith Washington 72
3. Norma Monroe 69
4. Robert Oswald 28
5. Daryl McAffee 14
6. Brison Pina 2
7. Jeff Lackey DQ
8. Jack Brown DQ
9. Marik Cornelison DQ
10. Ricky Arnold DQ
Region 7A 20 Bird Fly Oct. 4-9 2021 RD Tom Monson Judge Tom Monson
Qualifier Hunter Siggard 1.5Q x 1.5D 614
2. Brian Jacobson 1.6Q x 1.5D 441.60
3. Justin Okerlund 1.4Q x 1.4D 221.48
4. Guil Rand 1.4Q x 1.3D 169.30
5. Rod Forbush 1.4Q x 1.3D 147.40
6. Kyle McArthur 1.3Q x 1.1D 80.32
7. Craig Smith 0
8. Tom Monson 0
9. Brandon Barnes DQ
10. Richard Daybell DQ
Region 7A 11 Bird Fly Oct. 4-9 2021 RD Tom Monson Judge Tom Monson
Qualifier Randy Balls 158
2. Hunter Siggard 132
3. Richard Daybell 130
4. Justin Okerlund 113
5. Bryan Lay 96
6. Brandon Barnes 40
7. Guil Rand 31
8. Craig Smith 8
9. Tom Monson 0
10. Kyle McArthur DQ
11. Ken Defa DQ
Region 7B 20 Bird Fly Oct. 7-10 2021 RD Bill Brown Judge Bruce Hall
Qualifier Jerry Chacon 1.5Q x 1.4D 655.20
2. Charlie Gonzalez 1.6Q x 1.5D 619.20
3. Ricky Gonzalez 1.7Q x 1.6D 421.60
4. Allan Weaver 1.4Q x 1.5D 241.50
5. Bill Brown 1.3Q x 1.3D 233.22
6. Ricky Gonzalez Kit 2 1.3Q x 1.3D 158.86
7. Allan Weaver Kit 2 1.4Q x 1.1D 147.84
8. Bill Brown Kit 2 1.2Q x 1.3D 78.00
9. John Lazar 1.3Q x 1.2D 71.80
10. Ryan Faist DQ
11. Ricky Guerrero DQ
Region 8A 20 Bird Fly Oct. 1617 2021 RD Rick Schoening Judge Gabe Glenn
1. Rick Schoening 1.6Q x 1.7D 242.08
2. Rick Schoening Kit 2 1.4Q x 1.4D 169.26
3. Jeff Meier 1.4Q x 1.3D 52.78
4. Rich Hayes Kit 2 1.2Q x 1.2D 24.48
5. Jeff Meier Kit 2 1.7Q x 1.2D 11.05
6. Jamie Imberie DQ
7. Jamie Imberie Kit 2 DQ
8. Rich Hayes Kit 1 DQ
9. Billy Williams DQ
10. Billy Williams Kit 2 DQ
11 12. Virgil Hayden Kit 1 and Kit 2 DNF
Region 8B 20 Bird Fly Oct. 16 2021 RD Rick Mee Judge John Johnson
1. Qualifier Rick Mee 1.3Q x 1.3D 64.22 11. Mark Williams Kit 2 DQ
2. Qualifier Mark Williams 1.3Q x 1.2D 34.32 12. Jenny Hoyle DQ
3. Rick Mee Kit 2 1.3Q x 1.1D 32.89 13. Nikiya Williams DQ
4. Ray Lewis 0 14. Nikiya Williams Kit 2 DNF
5. Bruce Kuhlman 0 15. Ruth Kuhlman Kit 2 DNF
6. Mike Hoyle 0 16. Olga Mee Kit 2 DNF
7. Vicky Chandler DQ 17. Ray Lewis Kit 2 DNF
8. Olga Mee DQ 18. Bruce Kuhlman Kit 2 DNF
9. Rich Farr DQ 19. Vicky Chandler Kit 2 DNF
10. Ruth Kuhlman DQ 20. Mike Hoyle Kit 2 DNF
Region 8C 20 Bird Fly Oct. 9 10-2021 RD Ken Billing Judge Troy Copeland
1. Qualifier Jon Farr 1.55Q x 1.175D 340.30
2. Ken Billings 1.6Q x 1.475D 306.80
3. Jarod Murray 1.32Q x 1.2D 152.06
4. Billy Dyer 1.5Q x 1.2D 66.60
5. Scott Brandt 1.3Q x 1.3D 62.50
6. Brandt Wilk 1.0Q x 1.0D 5
7. Jim Sargent 0
8. Austin Benjamin 0
9. Shane Anderson 0
10. Beaver Dayton DQ
Region 8C 20 Bird Fly Oct. 9 10-2021 RD Ken Billing Judge Troy Copeland
1. Qualifier Billy Dyer 146
2. Ken Billings 137
3. Jarod Murray 104
4. Jim Sargent 93
5. Austin Benjamin 51
6. Beaver Dayton 35
7. Shane Anderson 24
8. Brandt Wilk 14
9. Scott Brandt DQ
10. Jon Farr DQ
11. Jim Zimmerman DNF
Region 9A 20 Bird Fly Sept 11-19 2021 RD Will Stenhouse Judge Dwayne White
1. Will Stenhouse 1.2Q x 1.2D 508.32 24. Davion Williams DQ
2. Eddie Avila 1.2Q x 1.3D 198.12 25. Keith London DQ
3. Will Stenhouse Kit 2 1.1Q x 1.2D 163.68 26. Jess Nunez DQ
4. Eddie Avita 1.2Q x 1.2D 82.08
5. Keith Mister 1.2Q x 1.2D 53.28
6. Jeff Young 1.2Q x 1.1D 46.20
7. Pablo Vega 1.1Q x 1.2D 40.32
8. Javier Avita 1.1Q x 1.2D 36.96
9. Jeff Young Kit 2 1.1Q x 1.1D 16.94
10. Ernie Delce 1.2Q x 1.2D 15.84
11. Leonard Lampkin 1.1Q x 1.1D 15.73
12. Hugo Rodriquez 1.1Q x 1.1.D 9.68
13. Marvin Carranza 1.0Q x 1.2D 8.4
14. Arthur Garland 1.1Q x 1.1D 7.26
15. Myron Maxie 0
16. Darian H 0
17. Elber Figueroa 0
18. Aswald Muhammad 0
19. Arthur Johnson 0
20. Nathan Horton 0
21. Darrin Choocho Her 0
22. Jamie Calbo 0
23. Francisco Saucedo DQ
Region 9B 20 Bird Fly Oct 1617-2021 RD Daniel Foster Judge Ray Lewis
1. Qualifier Steve Butler 1.75Q x 1.75D 576.22
2. Qualifier Brian McCormick 1.85Q x 1.8D 572.76
3. Danny Duren 1.4Q x 1.3D 180.18
4. Paul Fullerton 1.75Q x 1.65D 173.25
5. Justin Stotts 1.75Q x 1.45D 157.32
6. Tony Kelly 1.6Q x 1.4D 71.68
7. Paul Maybe 1.4Q x 1.4D 66.64
8. Ronnie Thrower 1.3Q x 1.1D 61.49
9. Rassmy Mua 1.1Q x 1.2D 40.92
10. Yang Thao 1.3Q x 1.2D 31.20
11. Daniel Foster 1.1Q x 1.1D 30.25
12. Eric Ryan 1.1Q x 1.1D 6.05
13. Kenny Baracz 0
14. Thomas Treadgill 0
15. Daniel Foster Kit 2 DQ
16. Steve Butler Kit 2 DQ
17. Gee Yang DQ
18. Blong Xiong DQ
19. Danny Duren Kit 2 DNF
20. Brian McCormick Kit 2 DNF
21. Vince Van Royan DNF
22. Dave Henderson DNF
Region 9C 20 Bird Fly Oct. 11 12-21 RD Dennis “Buzz” Busse Judge Patrick Tate
1. Mike Wolden 1.3Q x 1.3D 20.28
2. Mike Wolden Kit 2 1.3Q x 1.3D 20.28
3. George Aldana 1.2Q x 1.2D 14.40
4. Daniel Moore 1.2Q x 1.2D 7.20
5. Jay Branch 0
6. Sean Carver 0
7. Bobby King 0
8. Ronnie Ross 0
9. Ronnie Ross Kit 2 0
10. Brent Tolliver 0
11. Michael Allen DQ
12. Buzz Busse DQ
13. Buzz Busse Kit 2 DQ
14. Jimmie Williams DQ
15. McKinley Williams DQ
16. Mike Allen Kit 2 DNF
17. Jay Branch Kit 2 DNF
18. Sean Carver Kit 2 DNF
19. Bobby King Kit 2 DNF
20. Jimmie Williams Kit 2 DNF
21. McKinley Williams Kit 2 DNF
Region 9D 20 Bird Fly July 24 31 - 2021 RD Dwayne White Judge Dwayne White
1. Qualifier Marshall Duncan 1.4Q x 1.3D 152.88
2. Marshall Duncan Kit 2 1.4Q x 1.4D 141.12
3. Arturo Sanchez 1.3Q x 1.3D 108.16
4. Abel Iberra 1.4Q x 1.4D 99.96
5. Abel Iberra Kit 2 1.4Q x 1.4D 84.28
6. Alex Guerrero 1.2Q x 1.2D 18.72
7. Anthony Weaver 0
8. Arturo Sanchez Kit 2 0
9. Ed Pinn 0
10. Anthony Weaver Kit 2 DNF
Region 9F 20 Bird Fly Oct. 2 2021 RD Jay Ventress Judge George Aldana
1. Qualifier Derrick Washington 1.5Q x 1.3D 210.60
2. Jay Ventress 1.5Q x 1.3D 101.40
3. Mike Germani 1.5Q x 1.3D 79.95
4. Dave Vang 1.4Q x 1.2D 40.32
5. Dave Murray 1.2Q x 1.0D 21.60
6. Rich Naftzgar 1.0Q x 1.0D 11.00
7. Tou Her 12Q x 1.2D 7.20
8. Rod Jones DQ
9. Leonard Flores DQ
10. Trai Thao DQ
11. Joe Emberton DQ
Region 9F 11 Bird Fly Oct. 10 2021 RD Jay Ventress Judge Jesse Mouanoutoua
1. Qualifier Dave Murray 81
2. Rod Jones 57
3. Derrick Washington 44
4. Tou Her 39
5. Mike Germani 29
6. Dave Vang 11
7. Juan Lopez 5
8. Joe Emberton 0
9. Leonard Flores DQ
10. Jay Ventress DQ
11. Trai Thao DNF
12. Woody Woodworth DNF
Region 9G 20 Bird Fly Sept. 5-19 2021 RD Alton Davis Judge Mike Walton
1. Dre Pettway 1.5Q x 1.3D 99.45
2. Richard Reyes 1.6Q x 1.4D 78.40
3. Alonzo Johnson 1.3Q x 1.2D 51.48
4. Ali Daniels 1.5Q x 1.4D 48.30
5. Patrick Tate 1.3Q x 1.3D 37.18
6. Mike Ayala 1.5Q x 1.6D 24.00
7. George Hopson 1.3Q x 1.2D 23.40
8. Robert Johnson 1.3Q x 1.2D 15.60
9. Shawn Norwood 1.3Q x 1.3D 8.45
10. Alton Davis 0
11. Andrew Knox 0
12. Milton Cheeks 0
13. Laffiett Cambrall DQ
14. Raylee Jones DQ
15. Rox Allen DQ
16. Manny Moreno DNF
17. Willie Wright DNF
18. Henry Lumpkins DNF
19. Mike Walton DNF
20. Mike Walton Kit 2 DNF
Region 9G 11 Bird Fly Sept. 5-19 2021 RD Alton Davis Judge Mike Walton
1. Mike Ayala 88
2. Shawn Norwood 84
3. Robert Johnson 83
4. Patrick Tate 79
5. Aaron Nelson 69
6. Henry Lumpkins 60
7. Richard Reyes 55
8. Manny Moreno 36
9. Alonzo Johnson 34 Tie 9th
10. Juan Licea 34 Tie 9th
11. Ali Daniels 28
12. Alton Davis 10
13. Raylee Jones 9 Tie 12th
14. Laffiett Cambrall 9 Tie 12th
15. Andrew Knox 9 Tie 12th
16. Larry Phillips DQ
17. Steve Smith DQ
18. Dre Pettway DQ
19. George Hopson DQ
20. Willie Wright DNF
Region 14 20 Bird Fly Oct 9 2021
RD Marlon Garnett/Fly Organizer Don Macauley Judge Ali Daniels
1. Qualifier Marlon Garnett 1.5Q x 1.6D 187.2
2. Don Macauley 1.5Q x 1.4D 119.7
3. Thomas “TJ” Jackson 1.7Q x 1.2D 106.08
4. Stephen Laushaul 1.2Q x 1.2D 7.2
5. Nut Algere DQ
6. Mario “Termite” Chavez DQ
7. Marvin Gibson DQ
8. Johnnie Isabell DNF
9. Lamar Jackson DNF
10 A. “BG” Laushaul DNF
Region 14 20 Bird Fly Oct 9 2021
RD Marlon Garnett/Fly Organizer Don Macauley Judge Stephen Laushaul* Don Macauley judged Stephen’s kit as agreed upon by the participants
1. Qualifier Thomas “TJ” Jackson 80 7. Lamar Jackson 0
2. Marlon Garnett 75 8. Mario “Termite” Chavez 0
3. Don Macauley 63 9. Marvin Gibson DQ
4. George Ruiz Kit 1 43 10. Stephen Laushaul DQ
5. George Ruiz Kit 2 28
6. A. “BG” Laushaul 9