Below you will find a listing of all of the latest results from the National Championship Fly. Results are added as they become available.

National Championship Fly for 2015

Finals

20 Bird Final

Judge: Ferrell Bussing

Name Region Depth Quality Score
Jay Yandle- Overcast and calm. Birds were flat at first but a little more active down the stretch. Quality improved as they warmed up. – /5,8,5/6,6,5,7/10,5,8,11= 97 Raw 1D 1.2 1.4 162.96
Eddie Avila- Calm high sky, no breeze 6,7,5,6/6,7,6/5,9=57 raw 9A 1.2 1.5 102.6
Calvin Johnson- Calm high sky, no breeze 5/5/-/- =10 Raw 9A 1.1 1.4 15.4

11 Bird Final

Judge: Ferrell Bussing

Name Region Score
Cliff Ball -Had 87 pts on the books until landed early at 12:45 minutes. A third of the scored birds were 30′ or deeper. 1D DQ

Regionals

8A

Director: Jeff Meier

20 Bird Sub-Regional

Judge: Aaron Johnson- Congratulations to Rich Hayes and Tony Hautom on qualifying for the finals

Name Depth Quality Score
Rich Hayes (qualified) 1.1 1.5 74.25
Tony Hautom (qualified) 1.3 1.6 54.08
Rick Scheoning 1.4 1.6 45.76
Tony Hautom 1 1.2 25.2
Rich Hayes 1.1 1.3 14.3
Omar Eltassi 0 0 0
Branko Calina 0 0 0
Jeff Meier 0 0 DQ
Ashley Drollinger 0 0 DQ
Mark Rosales 0 0 DQ
Victor Bugala 0 0 DQ
Billy Williams 0 0 DQ
Jeff Meier 0 0 DQ
Ashley Drollinger 0 0 DQ
Billy Williams 0 0 DQ
Omar Eltassi 0 0 DQ
Branko Calina 0 0 DQ
Victor Bugala 0 0 DQ
Rick Scheoning 0 0 DQ
Mark Rosales 0 0 DQ

1C

Director: Jerry Toles

11 Bird Sub-Regional

Judge: Troy Copeland- Congratulations to Karl Hayes and Dominic Cirri on qualifying for the 11 BIrd Finals

Name Score
Karl Hayes (qualified) 203
Dominic Cirri (qualified) 135
Albert Steckel 114
Sam Sieva 86
Albert Steckel 74
Norm Brozovich 47
Jerry Toles 33
Gregg Goods 32
Jeffery Ware 20
Darik Ellis 16
Gregg Goods 2
Sam Sieva DQ
Norm Brozovich DQ
Bill Mustin- Family emergency could not fly DNF
Charles Portoroff DQ
Charles Portoroff DNF
Darik Ellis DNF
Jerry Toles DNF
Karl Hayes DQ
Dominic Cirri DNF

1D

Director: Dennis Cook

20 Bird Sub-Regional

Judge: Panel- Frank Canup, Dennis Cook, Greg Truesdale- Congratulations to Jay Yandle on qualifying for the 20 Bird Finals

Name Depth Quality Score
Jay Yandle (qualified) 1.3 1.5 175.5
Jay Yandle 1.3 1.4 125.58
Van Newsome 1.3 1.3 52.3
Bryan Ball 1.3 1.5 44.08
Frank Canup 1.3 1.3 33.8
Dennis Cook 0 0 DQ
Greg Truesdale 0 0 DQ
Cliff Ball 0 0 DQ
Joe Bob Stuka 0 0 DQ
Charlie Stack 0 0 DQ

11 Bird Sub-Regional

Judge: Jay Yandle-Congratulations to Joe Bob Stuka on qaulifying for the 11 Bird Finals

Name Score
Joe Bob Stuka (qualified) 253
Cliff Ball 150
Clay Hoyle 135
Dennis Cook 84
Charlie Stack 71
Greg Truesdale 58
Frank Canup 51
Van Newsome 30
Bryan Ball 30
Clay Hoyle DQ

3A

Director: Troy Copeland

20 Bird Sub-Regional

Judge: Eldon Cheney- Congratulations to Keary Boone on qualifying for the 20 Bird Finals

Name Depth Quality Score
Keary Boone (qualified) 1.5 1.6 475.2
Keary Boone 1.4 1.5 346.5
Russell Clemens 1.4 1.5 222.6
John Vanhook 1.3 1.4 149.24
Scott Cox 1.6 1.6 104.96
Jeffery Dewitt 1.2 1.2 96.48
Galon Jay Knepp 1.4 1.5 54.6
Galon Jay Knepp 1.3 1.4 9.1
Billy Holleran 1.2 1.2 7.2
Willard Bolton 0 0 DQ

11 Bird Sub-Regional

Judge: Eldon Cheney- Congratulations to Clyde Davis, Bob Sparkman, and Larry Phillips on qualifying for the 11 Bird Finals

Name Score
Clyde Davis (qualified) 156
Bob Sparkman (qualified) 153
Larry Phillips (qualified) 146
Jeffery Luttrell 129
Larry Ward 94
Jeffery Luttrell 83
S.L Durbin 76
James Montgomery 75
Jeffery Dewitt 73
Russell Clemens 72
Chris Grant 66
Willard Bolton 64
Danny Massey 61
Tony Dasaro 53
John Vanhook 51
Troy Copeland 43
Bryan Collins 31
Earl Hansford 13
Randy Steepleton DQ
Bob Munson DQ
Glenn Martin DNF
Joe Bell DNF
Joe Bell DNF
Sherm Stevens DNF
Jimmy Goetz DNF
David Warren DNF
Troy Copeland DNF
Chris Shupe DNF
Chris Grant DNF
Larry Phillips DNF

9I

Director: Bobbie Bush

20 Bird Sub-Regional

Judge: Jesse Moua-Congratulations to Carlos Ramirez on qualifying for the 20 Bird Finals

Name Depth Quality Score
Carlos Ramirez (qualified) 1.3 1.15 23.92
Mauro Galvin 1.3 1.2 17.16
Bobbie Bush 1.2 1.1 13.2
Kevin Wright 0 0 0
Carlos Ramirez 0 0 0
Mauro Galvin 0 0 0
Kevin Wright 0 0 DNF
Nick Salazar 0 0 DQ
Nick Salazar 0 0 DNF
Bobbie Bush 0 0 DQ

3B

Director: John Warmbier

20 Bird Sub-Regional

Judge: Troy Copeland- Congratulations to Wayne Cumberworth on nipping out Lew Saxton and qualifying for the 20 Bird Finals

Name Depth Quality Score
Wayne Cumberworth (qualified) 1 1.1 77
Lew Saxton 1.4 1.6 73.92
Randall Howard 1.3 1.4 27.3
Dennis Burke 1 1.3 13
Jim Snyder 1.4 1.3 9.1
John Warmbier 1 1 5
Mike Austin 1 1 5
Ron Ritsema 0 0 0
Ted Blanzy 0 0 DQ
Terry Kolar 0 0 DQ

9H

Director: Paul Tillery

20 Bird Sub-Regional

Judge: Jeronimo “Junior” Flores- Congratulations to Teng Lee, Zang Lo, and Touser Xiong on qualifying for the 20 Bird Finals

Name Depth Quality Score
Teng Lee (qualified) 1.4 1.4 184.24
Zang Lo (qualified) 1.2 1.3 115.44
Touser Xiong (qualified) 1.3 1.4 109.2
Paul Tillery 1.3 1.5 101.4
Lue Xiong 1.4 1.4 84.28
Juan Velazquez 1.5 1.2 77.4
Chris Saabye 1.3 1.4 67.34
Al Vang 1.4 1.3 60.06
John Vang 1.2 1.2 40.32
Jesse Quintero 1.2 1.3 23.4
Chris Saabye 1.2 1.2 14.4
Neng Yang 1.2 1.1 11
Pao Lee 0 0 0
John Hernandez 0 0 0
Juan Velazquez 0 0 DNF
Neng Yang 0 0 DNF
Teng Lee 0 0 DNF
Pao Lee 0 0 DNF
Lue Xiong 0 0 DNF
Al Vang 0 0 DNF
Touser Xiong 0 0 DNF
Jesse Quintero 0 0 DNF
Paul Tillery 0 0 DNF
John Hernandez 0 0 DNF
Zang Lo 0 0 DNF
John Vang 0 0 DNF
Terry Glasscock 0 0 DNF
Frank Lee 0 0 DNF
Pat Lee 0 0 DNF
Greg Uffens 0 0 DNF
Mike Painter 0 0 DNF
Sal Iberra 0 0 DNF
Toua Yang 0 0 DNF

1E

Director: Walter Porch

11 Bird Sub-Regional

Judge: Denny Alexandrea- Congratulations to John Tigert on qualifying for the 11 Bird Finals

Name Score
John Tigert (qualified) 170
Wayne Morris 159
Adrien Taylor 149
Donnie Longest 134
Wayne Yates 129
Chris Cox 114
Wayne Longest 61
Isiah Grant 55
Brian Longest 50
Walter Porch 22

8B

Director: Rick Mee

20 Bird Sub-Regional

Judge: Mike Wolden

Name Depth Quality Score
Gary Stephens (qualified) 1.3 1.3 140.27
Rick Mee (qualified) 1.3 1.4 134.68
Hennie Kersten 1.3 1.3 86.19
Cesar Avalos 1.3 1.4 58.24
David Stone 1.2 1.2 54.72
Mark Williams 1.2 1.2 54.72
Ted Mann 1.4 1.4 39.2
Ed Taylor 1.3 1.2 32.76
Norm Brill 1.1 1.2 26.4
John Perrin 1 1 11
Ray Lewis 1.3 1.3 10.14
Keith Maxwell 1.1 1.2 6.6
Frank Femling 0 0 DQ
Brandon Hendrickson 0 0 DQ
Mike Hoyle 0 0 DQ
Bruce Kuhlman 0 0 DQ
Rich Farr 0 0 DNF
Joe Gosler 0 0 DNF
Ivan Hanchett 0 0 DNF
Stuart Brown 0 0 DNF

1A

Director: Paul Dernier

20 Bird Sub-Regional

Judge: Panel- Carraggi, Dernier, Parker, Pires- Congratulations to Jim Spring on qualifying for the 20 Bird Finals!

Name Depth Quality Score
Jim Spring (qualified) 1.25 1.23 33.18
Paul Dernier 1.1 1.13 28.67
Jim Johnson 1.225 1.175 26.27
Tony Sousa 1.15 1.2 14.26
Doug Engermann 0 0 0
Sidney Pires ( One Panel Judge gave him a 5 bird break. With 4 panel judges the average overall score was 1.7) 0 0 0
Wayne Credit 0 0 DQ
Paul Dernier 0 0 DQ
Joe Carriggi 0 0 DQ
Jim Johnson 0 0 DNF

9C

Director: Ramsey Ajlouni

20 Bird Sub-Regional

Judge: JJ Branch- Congratulations to Ramsey Aljouni and Mike Wolden on qualifying for the 20 Bird Finals!

Name Depth Quality Score
Ramsey Ajlouni (qualified) 1.5 1.5 299.25
Mike Wolden (qualified) 1.5 1.5 110.25
Ronnie Thrower 1.4 1.3 96.46
Ramsey Ajlouni 1.4 1.4 55.1
Mike Wolden 1.4 1.4 41.16
Stan Pryor 1.35 1.35 40.04
Ron Ross 1.35 1.4 37.8
Terry Davis 1.2 1.3 32.76
Jimmie Williams 1.2 1.3 24.96
George Aldana 1.2 1.3 15.6
Mack Williams 0 0 0
Ronnie Thrower 0 0 0
Stan Pryor 0 0 0
Ron Ross 0 0 DNF
Terry Davis 0 0 DNF
Jimmie Williams 0 0 DNF
George Aldana 0 0 DNF
Mack Williams 0 0 DNF
Bobby King 0 0 DNF
Bobby King 0 0 DNF

9A

Director: Carlos Ramirez

20 Bird Sub-Regional

Judge: Craig Wiggins- Congratulations to Calvin Johnson on qualifying for the 20 Bird Finals!

Name Depth Quality Score
Calvin Johnson (qualified) 1.2 1.2 47.52
Eddie Avilla (qualified) 1.2 1.3 43.68
Pancho Marin 1.3 1.3 35.49
Alanzo Cano 1.2 1.3 34.32
Marvin Carranza 1.3 1.3 10.14
Victor Chavez 1.2 1.2 7.2
Calvin Johnson 0 0 0
Ameen Omar 0 0 0
Ameen Omar 0 0 0
Carlos Ramirez 0 0 0
Mike S Stephens 0 0 0
Marvin Carranza 0 0 0
Alanzo Cano 0 0 DNF
Barry Jackson 0 0 DQ
Carlos Ramirez 0 0 DNF
Ricky Arnold 0 0 DNF
John Moore 0 0 DNF
Tim Paustin 0 0 DQ
Tim Paustin 0 0 DNF
Ricky Arnold 0 0 DNF

6C

Director: Clint Chilton

20 Bird Sub-Regional

Judge: Mehdi Arzaghi- Congratulations to Clint Chilton on qualifying for the 20 Bird Finals

Name Depth Quality Score
Clint Chilton (qualified) 1.3 1.3 160.55
Kevin Monroe 1.2 1.3 62.4
Joe Dan Parson 1.1 1.2 14.52
Kenny Libick 1 1.1 11
Homer Griggs 1 1.1 5.5
Homer Griggs 1 1.1 5.5
Kevin Monroe 0 0 DQ
Joe Dan Parson 0 0 DQ
Clint Chilton 0 0 DQ
Kenny Libick 0 0 DQ